Genel

PAŞA PAŞA TİYATRO YAHUT AHMET VEFİK PAŞA

Uzun aradan sonra herkese tekrardan merhaba! 🙂

Bugün sizlere kitaplardan değil bir tiyatrodan bahsedeceğim. Kendisi ” Paşa Paşa Tiyatro Yahut Ahmet Vefik Paşa”.
Başka oyuna bilet alıp da bu oyuna girdik. Bu konuda Cansu ile fazla meşhuruz. Ne zaman oyuna gitsek tamamen şans melekleri yanımızda oluyor. Mesela bir önceki oyunumuz ”Profesyonel” ‘e kimseler bilet bulamazken biz balkondan bilet bulup almıştık. Ama oyunu en önden izledik. Müthişti 🙂 ayy ayy anılarım canlandı. 
Neyse biz gelelim bu oyuna. Kesinlikle kalabalık ve müzikal tadındaki oyunlar daha zevk veriyor bana.

Gördüğünüz gibi komşu salona girmemize rağmen gayet de güzel bir yerimiz vardı. Aslında oyunun amacı baştan açık bence. ” Toplumun uygarlık seviyesini belirleyen şey sanata verilen önemdir.” Bu oyunda da tiyatroya değer verilmesi olabilir. Bursa valisi olarak atanan Ahmet Vefik Paşa geldiği günden beri halkı için çabalar. İşte oyunun tam da bu noktasında Ahmet Vefik Paşa günümüzde de sıkça sınandığımız bir düşünceyi dile getirir ve ” – Halkını dinlemeyen adamdan ne şah olur ne de padişah!” der. Aslında asıl konu bu değil midir zaten 🙂 Neyse blogum sansür yemesin -.- 
Oyunun en sevdiğim yanı da oyun boyunca böyle başarılı bir canlı müzik ekibinin olması. Sıkılmagibi bir ihtimal tamamen ortadan kalkıyor. 
Oyundan öğrendiğimiz en önemli şey şüphesiz ki şu an ki tiyatro seviyemiz için Ahmet Vefik Paşa vesile olmuş. Özel tiyatroların pahalılığı yanında devlet tiyatrosunun hem uygun fiyata hem de böyle güzel oyunlara yer vermesi gerçekten bir nimet.
Bence bu hafta sonu sevdiklerinizi alıp sinemaya gideceğinize canlı canlı heyecanla izleyip ” aa oyuncu sanki benim gözlerime mi bakıyor ne ?” diye mutlu olacağınız bir tiyatro oyununa gidin. 
Son olarak oyunun finaline yakın bir sahneyi paylaşıyım. 
Tiyatrodan,kitaplardan yoksun olmayalım. Cehaletin nelere yol açtığını görüyoruz maalesef. 
Hoşça bakın zatınıza 🙂 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s