Genel

KİTAP YORUMLARI # 11- ROBIN COOK- DENEK

Herkese tekrardan Merhabalar,
Sizlere yeni bir kitap yorumu sunmaya geldim. Instagram’da paylaşmıştım fakat burada da düşüncemi belli etmek istedim. Tess Gerritsen ciler çoğalmış çevremizde, tıbbi gerilimin ustası denmiş. İşte orada durun! İşte sizlere tıbbi gerilimin babasını tanıtıyorum: ROBIN COOK! Kendisinin yaklaşık 30 kitabı türkçeye çevrilmiş olup yaşına rağmen son romanı ‘Denek’ de Türkiye’de satışa sunuldu bir süre önce. Kendisine olan sevgimiz genetik desek yeridir. Yeni kitabını aldığımızda okumak için kura çekiyoruz evde 🙂 (Şaka değil ) Tabii ki bunun bir etkisi de ailecek tıbbın içinden geçmiş yahut ilgileniyor olmamız olabilir. 
Şimdi gelelim kitabımıza! Kitabın orjinal adı ‘Nano’. İlk defa bir kitapta bu duyguyu hissettim. İnovasyon çağının ortasına düşmüş insanlar olarak neden kitap farklı isimle çevrilmiş merak ettim doğrusu. Nanoteknoloji günümüzde gayet yaykın kullanıma sahip olmuştur. İlk düşünüldüğünde kimse bilmediğini düşünse de mesela araba camlarının su tutmaması üzerine kaplanan nano materyaller sayesinde olmaktadır. Yada bir başka kullanım alanına da kalbe takılan stentleri örnek verebiliriz, ve dahası yüzücü kıyafetleri… Şimdi bir aydınlanma gelmiştir diye düşünüyorum 🙂 
Kitaba geldiğimde eskiden baskılarını başka yayınevlerinden çıkarılan kitaplar şimdi Sayfa 6 ile baskılanmış. Kitabın yazım hatalarından ve çeviri bozukluklarından bahsetmiyorum bile. Elbette bu denli fazla şeyi çevirmenin zor olduğunu biliyorum fakat baştan sona bir dış bakış ile kontrol edilip edilmediğinden bile emin değilim. Bu açıdan çevirmen hakkında iyi şeyler söyleyemeyeceğim. 

Kitapta Pina adında genç araştırmacının çalıştığı ‘Nano’ adlı şirkette geçen maceraları anlatılıyor. Nano adı dünya çapında duyulmuş bir firma olmasının yanı sıra illegal yöntemlerle insanlar üzerinde ürettikleri nanao materyalleri denemektedirler. Bunu farkeden Pina ise hayatının tehlikede olduğunu bile bile peşlerinden gider. Yaptıklarını kanıtlamaya çalışır. Fakat unuttuğu bir şey vardır. Polis de dahil Nano’nun her yerde kendi adamları bulunmaktadır. 
Başka ipucu vermek istemiyorum 🙂 Ama bir çırpıda okunabilecek güzel bir kitaptı. Siz hala Robin Cook okumadıysanız sahaflarınızdan düşmüş birkaç kitabını edinebilirsiniz. Bendekiler:
 1. 6.Kromozom
 2. Okyanus Tutsakları
 3. Humma
 4. Heykel
 5. Beyin
 6. Kör Nokta
 7. Yaşam Çizgisi
 8. Virüs
 9. Sancı
 10. Riskli Deney
 11. Ölüm Diyeti
 12. Vektör
 13. Koma
 14. Kriz
 15. Hücre
 16. İstila
 17. Toksin
 18. Nöbet
 19. Ex
 20. Yabancı Cisim
 21. Komplo
 22. Denek
 23. İblis Tohumu
 24. Derin Şok
 25. Şeytan Zehiri
 26. Terminal 
Farkındayım ve Türkiye’de bu seriye sahip tek insan olduğumu düşünüyorum. Bunlar dışında bulduğunuz varsa bana haber verirseniz sevinirim..
Hoşça bakın zatınıza 🙂 

KİTAP YORUMLARI # 11- ROBIN COOK- DENEK” için bir yorum

 1. Kitabın sonu çok karanlık bitti benim içinNoldu zavallı Piaya George falan neler yaşadı ne oldu çok merak ediyorumEx ten sonra seri olacak herhalde diye düşünmüştüm piayı görünce yineDevam kitabi var mı denek in biliyor musun

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s