Genel · Kitap Yorumları

KİTAP YORUMLARI #18- MARGARET ATWOOD / DAMIZLIK KIZIN ÖYKÜSÜ

Herkese Merhaba!

Uzunca zamandır okumak istediğim ama kısa vadede okuma planımda olmamasına rağmen kitabı satın almak istemediğim için ödünç alarak 2018’den çıkarayım diye okuduğum ‘Damızlık Kızın Öyküsü’nden bahsedeceğim.

Aslında bu kitap hakkında bir kaç kelam etmek o kadar zor ki. Oldukça uzun zamandır okumak istiyordum dedim ya aslında biraz da merak ettiğimden. Çünkü bu tarz ikilemde kalınan kitaplar her zaman beni meraklandırır. Demem o ki; kitap ile ilgili yorumlar okumadan önce sizin düşüncelerinizi tam ortadan ikiye ayırır. Bir grup insan aslında feminizmin neredeyse en güzel distopyası olarak adlandırır bir diğer kısım ise aslında feminizmin temel olarak belirlenmemesi üzerinde durur. İşte bu nedenle de bir okuyayım tarafımı seçeyim dedim 🙂

Öncelikle kitaba başladığımdan itibaren anlamlandırma sürem herhalde ilk 25 sayfayı bulmuştur. Sonrasında ise yavaş yavaş kurguyu benimseyerek bir kadın olarak huzursuzluğum kitap sonuna kadar devam etti. Damızlık kavramının aslında kadın üzerine yapıştıran bir yandan da dönemi kurgulamaya çalışılmış. Dönemin yaşam koşullarında kadının aslında Duygu Asena’nın tabiri ile kadının adı yokmuş. Okurken günümüz koşullarımız ile bağdaştırdığım yerler de oldu. Ama kesinlikle beni rahatsız ettiği aşikar.

Okuyanı irite etmesini bir kenara bırakıp tarafsız değerlendirmek gerekir ise, distopya olarak kurgusunun beklentim ile neredeyse paralel gittiğini söyleyebilirim, ama bu kitabın bende hissettirdiği harika bir duygu diyemeyeceğim. Okuduktan sonra tarafımı net olarak seçememekle birlikte kafamda oturmayan düşüncelere ve tamamen feminizm distopyası olarak adlandıramama dayanarak pek de bana göre bir kitap olmadığını söyleyebilirim.

Ama tabii ki bu bir çok platformda ‘Amaaan Allahım! Çok güzel kitap!’ diyenlerin düşüncelerini de göz önünde bulundurarak okuyabilirsiniz 🙂

Sevgiyle kalın.

Hoşça bakın zatınıza! 🙂

KİTAP YORUMLARI #18- MARGARET ATWOOD / DAMIZLIK KIZIN ÖYKÜSÜ” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s