Genel · Kitap Yorumları

KİTAP #21- ERNEST HEMINGWAY- AFRİKA’NIN YEŞİL TEPELERİ

Herkese yeniden merhaba!

2019 yılının ilk ayında okuduğum bir kitaptan bahsedeceğim sizlere: çokça sevdiğim bir yazardan, Hemingway’den Afrika’nın Yeşil Tepeleri.

Fotoğraf Bilgi Yayınevi’nin sitesinden alınmıştır.

2019 yılı hedeflerim arasında yer alan Hemingway okuma hedefi koymamdaki en önemli neden yazarı oldukça sevmem. Daha önce de yazarın Güneş de Doğar kitabını okuyup çok beğenmiştim, hatta blogda bir yazım mevcut. Okumak isteyenler tık tık

Ama bunun için bu kitap ile seneye başlamam beni oldukça büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Yazarın iyi bir avcı olduğu hakkındaki bilgiye daha önce hakkında izlediğim bir belgesel sayesinde hakimdim. Ama bu kitapta anlatılanlar beni oldukça rahatsız ettiğini söylemeliyim.

Günümüzde de avcılık hakkında pek de pozitif düşünceler içerisinde olmadığımı farz edersek bunun haklı tarafında olduğuma inanıyorum.

Kitaba geri dönersek, defalarca gittiği ve hayran olduğu Afrika’yı anlatmak isteyen Hemingway’in yaşanmışlıkları içeren bir kitabıdır. Avcılık anlarını tüm içerikleriyle düşüncelerini ortaya koyarken gözümde canlanan o manzaraların önünü alamadım.

Bir hayvanı öldürme anında aslında onun ilk olarak kalbine saplaması gereken bıçaktan söz ederken, kitaptan an ve an nasıl soyutlanmak istediğimi anlatabilmem imkansız. Tüm bunları anlatırken yaşadıklarını anlattığı sıralardaki hevesi, tutkusu aşikar. Bunları anlatırken süregelen betimlemeleri her ne kadar ustaca gelse de, kitabın sonuna kadar huzursuzluğum maalesef devam etti.

İlerleyen zamanlarda Yaşlı Adam ve Deniz kitabını okumayı planlıyorum. Umarım düşüncelerimi kırma konusunda işe yarar ve zevkle okurum.

Bu arada yazar ile ilgili değinmek istediğim bir başka konu da, hayatı ile ilgili bir filmi: Hemingway and Gellhorn . Bu filmi izlemediyseniz izlemenizi ve Hemingway kitaplarını bu filmin soundtrack albümü eşliğinde okumanızı tavsiye ediyorum! Dinlemek isteyenler için spotify linkini şuracığa iliştireyim : Tık tık.

Şimdilik benden bu kadar.

Hoşça bakın zatınıza!

Sevgiyle kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s