Genel · Kitap Yorumları

KİTAP YORUMLARI #22 – NİHAN KAYA- BUĞU

Hepinize tekrardan merhaba!

2018’in son aylarında tanıma fırsatı bulduğum bir yazardan bahsedeceğim size: Nihan Kaya.

Aslında sosyal medya üzerinden bir hayli okur kitlesine sahip yazarın Buğu kitabını kendi aramızdaki bir hediyeleşme için Damla’ya almıştım. O arada aklım kalmış ki ansızın aklıma düştü ve alıp okumaya karar verdim. 2018 bitmeye yakın o sene içerisinde en doğru okuma kararlarımdan biri olduğunu düşünüyorum.

Kitaba başlamadan, küçük bir önyargıya kapılmıştım. Çünkü kitap aslında iki bölümden oluşuyor hem de her 2 sayfa 2 farklı kısım (Roman ve Gerçek olarak). Ama okumaya başlayınca bunun tamamen gereksiz bir kuruntu olduğunu aksine gayet de güzel olduğunu anladım.

Kitabın konusuna gelirsek, kitabın asıl kahramanları Yasef ve Nur. Daha doğrusu kendisini ‘hayattaki tek başarısının Nur’a aşık olmak’ olduğunu düşünen Yasef’in hikayesi. Belki de Nur’un.

Aynı ev içerisinde bir olamayan Nurve Yasef’in hikayesi, Nur’un kalbinde yanıp duran bir Filistin ateşi… Yasef’in kendi penceresinden görmek istediklerinin Nur’un cephesinde çok daha farklı olması.

Bu kitap aslında bana bir bakıma düşünsel ayrılıkları gösterdi diyebilirim. Bakış açısının, farklı duvar diplerinde yaşananların farklı hayatlarda bambaşka etkiler yaratması. İşte bu aşamada zaten roman mı gerçek yoksa gerçeğin mi romana dönüştüğünü hiç anlamadığım, adeta su gibi geçen bir kitap oldu.

Tanıdığıma sevdiğim, dilinin yalın ama dolambaçlı tavrında güzel hissettiğim ama bitince de düşündüren güzel bir dili var. Kalemine sağlık Nihan Kaya.

Şimdi bu aşamada sormak isterim. Buğu’ya bayıldım. Sizce ikinci olarak hangi kitabını okumalıyım?

Sevgiyle kalın.

Hoşça bakın zatınıza.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s