Genel · TİYATRO/SİNEMA · Yazılarım

TİYATRO- ŞAHANE ZÜĞÜRTLER

İstanbul Şehir Tiyatroları kapsamında sahnelenen ve aslen ilk olarak Dormen Tiyatrosu’nda oynanan Şahane Züğürtler gerek oyuncu kadrosu gerek ise sahnesi ile bende güzel izlenim bıraktı.

Yönetmenliğini de aynı zamanda Haldun Dormen’in üstlendiği oyunda aslen televizyon dünyasında denk geldiğimiz ama tiyatro kökenini bilemediğimiz oyuncuların performanslarına şahit oluyoruz ki bu tiyatronun beni asıl mutlu etme amaçlarından biri olduğunu söyleyebilirim.

Oyunun konusuna gelirsek, Rusya’da emperyal bir dönemde ülkenin soylusu iken, sonrasında devletin emanet ettiği hazineye dokunmamak uğruna sonradan görme bir ailenin yanında hizmetçilik yapan ve bir anda züğürt kalan aileyi anlatıyor. Yer yer düşündüren, çoğunlukla güldüren ince düşünülmüş bir oyun olduğu aşikar. Üstüne bir de oyuncuların güzel performansları eklendiğinde, bu zamana kadar keşke izleseymişim dediğim oyunlar içerisinde yerini aldı.

Bu oyunu, ilk defa gittiğim Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde izleme fırsatı buldum. Ve aslında bir kez daha tiyatro içerisinde nasıl davranması gerektiğini, aslen nasıl davranmaması gerektiğini bilmeyen insanların olmaması çok üzücü geldi. Şu ahir ömrümde tiyatroda paketli gıda, cips benzeri yiyeceklerin tüketildiği ve bunun için uyarılan, oyun arasında sesli ve aleni bir şekilde gaz çıkaran insanlar olduğuna şahit oldum. Daha da bir şeye şaşırmam.

Bu minik şaşkınlık ve problemi durumun dışında bırakırsak, hazır sezon daha kapanmamışken oyunu izleme fırsatınız olursa izleyin derim 🙂

Şimdilik bu kadar. Her zamanki veda cümlem ile uğurluyorum sizleri:

Hoşça bakın zatınıza.

Sevgiyle kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s