Genel · Kitap Yorumları · Yazılarım

KİTAP YORUMLARI #25 AHMET ÜMİT/KIRLANGIÇ ÇIĞLIĞI

Herkese kocaman merhaba!

Geçtiğimiz bayram tatili okuma konusunda gayet verimli geçenler olarak kendimi bir adım öne alıyor, sizleri de bekliyorum 

Mayıs sonu başlayıp uzayan tatil zamanı içerisinde bir solukta okuduğum Ahmet Ümit kitabından bahsedeceğim sizlere. Fuarda çalıştığım dönemde hep aklımda kalan satılan Ahmet Ümit kitapları olmuştur. Tabir-i caiz ise, kıyamet gibi alınıyordu ve benim de aklıma hali ile şu soru geldi; ‘Bunca insan Ahmet Ümit okuyorken nasıl bunca insan Ahmet Ümit kitabı satın alıyor?’. Mesela ben bir süreden sonra (tahmini olarak tarih romanları yazmaya başlamasının ardından) okumaya ara verdim. Ama yine de kitapları edindim.

2019 okuması içerisinde de uzun zamandır okumadığım yazara yine sevdiğim Komiser Nevzat ile devam etmeye karar vererek bu kitaba başladım.
Kitabın başından itibaren içine alan kurgusu, basit veya karmaşık düşününce dahi çözemediğim bir seri katil hikayesi oldu. Sayfaların nasıl geçtiğini anlamadım.
Kahramanımız komiser Nevzat. Olay örgüsü o ve ekibinden oluşuyor. Üçgenin bir diğer ucunda ise, çocuk tacizcileri yatıyor. Bir seri katil, çocuk tacizcilerini tekrar tekrar öldürüyor ve olay yerine kendine özgü işaretler bırakıyor. Üstelik bunu da o kadar ince titizlikle yapıyor ki ne bir iz ne de katile ait bir durum biliniyor.

Bu konuda beni çok fazla şaşırtan ve zekice bulduğum şey katilin maktullerin yanına bıraktığı oyuncakların barkod numaralarının toplamının katil için bir önem arz etmesi (toplamı 12 ediyor). Bu araştırma ve titizlik sonucunda kitabın sonunda karşılaştığım sonuç beni şaşırttı.
Kapağını kapadığımda ise hissettiğim yazarın bu üslubunu ve konuları en ince ayrıntısına kadar işleyiş biçimini özlediğimdi.
Fuarda çalıştığım dönemde, kişisel olarak sohbet, muhabbet ve güzel bir anım (montlarımız karışmıştı ) olmasından yola çıkarak enerjisine hayran olduğumu söyleyebilirim.
Uzun lafın kısası, yazın plajda çabucak okunan, otobüste metrobüste okunabilecek, kafam dolu ne yapsam dediğiniz zamanlarda dahi kolaylıkla okuyabileceğiniz bir roman.

Hoşça bakın zatınıza!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s