Genel · Kitap Yorumları · Yazılarım

KİTAP YORUMLARI #26- Chiristina Lamb, Malala Yusufzay/ Ben, Malala (Eğitim Hakkını Savunduğu İçin Taliban Tarafından Vurulan Kız)

Okurken dinle: Carmen Paris-Nabyla Maan/ Lamma Bada Yatathanna, https://open.spotify.com/track/4tBxym4zjgTs3gncA1mwVK

‘Erkek evladın doğumunun silahlar atarak kutlandığı, kız çocukların ise örtülerin ardına saklandığı, hayattaki rollerinin sadece yemek pişrmek ve çocuk doğurmak olduğu topraklarda doğmuş bir kız…”

Herkese Merhaba!

Bu kitabı daha doğrusu Malala’yı bir cümle ile özetlemem gerek ise, kitapta bahsedilen yukarıdaki cümle ile tamamlarım.

Malala Yusufzay!

Sizin için ne ifade ediyor? 2014 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen 1997 yılında Swat’da doğmuş, hayatta en çok değer verdiği şey eğitim hakkı olduğunu düşündüğü için Taliban tarafından okul servisinde vurulan gencecik bir kız Malala. Hikayesini biliyordum, ama kafamdaki eksiklerin yeri çok büyükmüş. Bilmediğim, okudukça insanın içine işleyen detaylar varmış.

Bu detaylardan beni en çok gururlandıranı, Taliban halkına rağmen Malala’nın aile ilişkileri oldu. Babasının annesi ile ilişkisi, sadece çocukların eşit derecede eğitim hakkından faydalanabilmesi için onca tehdite boyun eğmeden örnek olması gerektiğini düşünen bir baba profili çiziyor. Malala’nın da buna dayanarak kendinde hissettiği, kızların bir olduğu zaman haklarını savunabilecekleri bir mücadeleye sürümüş.

Vurulduktan sonra, bir çok yardım kuruluşu ve saygın ünlüler tarafından desteklenerek 2014 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık olmuş. Okudukça içinize işleyecek. Bir yerinde; – — Bazı insanlar hayaletlerden, bazıları örümceklerden ya da yılanlardan korkar; o günlerde biz insanlardan korkuyorduk’ denmiş. Çok da uzak çağa gitmeden günümüze yakın dönemde bu denli kötü şeylerin yaşanmış ve yaşanıyor olması gerçekten çok üzücü.

Çok severek okudum. Öğrendim. Kitap foroğraflarla desteklenmiş. Malala’nın okulunu, tedavi gördüğü hastaneyi, ailesini, vurulduğu yeri hepsini görebiliyoruz. Bu anlamda başarılı buldum.

Bu yazıma kitaptan bir kısım ekleyerek son veriyorum:

Eğer erkekler savaşı kazanamazsa, sevgili ülkem,
Kadınlar devreye girer ve sana şeref kazandırır.

Sevgiyle kalın.

Hoşça bakın zatınıza.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s