Genel · Kitap Yorumları · Yazılarım

KİTAP YORUMLARI #28 Esra VAN DER WIEL- GÜNEŞ ÇAVMASI 1-2

Merhaba!

Kalbi üşüyene aşk, ömrü üşüyene dost olsun.

Bir süredir istediğim kitabın baskı problemi nedeni ile ikinci elini çok cüzi bir miktara satın almaktan gurur duyarak okudum. Esra Van Der Wiel’in ‘Güneş Çavması’ serisi. Öncesinde aslen ikisini okuma fikrim yoktu ama gel gelelim birincisinden sonra kendimi boşlukta kalmış hissettim. Yazar zaten ilk kitabın son kısmını o denli bıçak gibi kesmiş ki ister istemez sezon finali misali gelecek sezonun hayalini kurarken buluyorsunuz kendinizi.

Dizi demiş iken, kitap- özellikle bir bütün olarak tamamen bir dizi! Evet evet, hani şu televizyonda izlediğimiz, yer yer merakla yattığımız kısmi yerlerinde sinirlenip sıkıldığımız dizilerden.

Okumadan önce bu kitabın yorumlarına göz gezdirdiğimde, açık konuşayım bir kişisel gelişim serisi ile karşılaşacağımı düşünmüştüm. Çünkü millet, kişisel gelişimi Fi-kitabında olduğu gibi toplum içerisine sızdırmaya çalışmak istemiş diye düşünmüştüm. Aslında kitap tam anlamı ile farklı. Bu belki benim görüşüm, belki yanlış ama benim gözümde kişisel gelişim kitabı ‘Tanrılar Okulu’ gibi olmalı. Neyse konudan fazla uzaklaşmadan geri dönüyorum.

Kitabı çok da kısa sürede okumadığımı belirteyim. İki yakın arkadaş olan Güneş ve Handan’ın hayatlarında önemli bir durum olur ve yolları değişir (kitabın içeriğinden bahsetmeden anlatmak çok zormuş :). Bunun üzerine Handan’ın Foça’ya yerleşmesi ile asıl hikayelerimiz başlıyor. İlk başta kişiler biraz karmaşık gelebilir, ama sonrasında hepimizin kendini gördüğü güzel bir karakter doğuveriyor. Dünya’nın değişimini, insanların azimlerini, aşklarını, huzurlarını, cinsiyetsiz kalışlarını, kabullenişlerini güzelce işlemiş yazar.

Kitapta en çok beğendiğim şeylerden biri de, şarkılar! Evet!, bu benim için oldukça önemli. Her duyguya ait bir şarkı iliştirmiş yazar. Türküden caza, rock müzikten pop müziğe kadar bir çok güzel şarkı var. Benim de bunları bir spotify listesinde toplama planım var. Yapabilirsem buradan duyururum.

Bu kitaba, bir dizi insanın hikayelerine şans verin.

Şimdilik bu kadar.

Hoşça bakın zatınıza! 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s