Genel · Kitap Yorumları

KİTAP YORUMLARI #29- GABRIEL GARCIA MARQUEZ/ KOLERA GÜNLERİNDE AŞK

Hiçbiri karşılıklı köleliğin sevgiye mi yoksa rahatlığa mı dayandığını bilmiyordu, ama ellerini yüreklerine koyup hiçbir zaman sormamışlardı bu soruyu kendi kendilerine; çünkü ikisi de yanıtını bilmezden gelmeyi yeğlemişlerdi hep.

Herkese merhaba!

Bu yazımda geçen aylarda okuduğum ‘Kolera Günlerinde Aşk’tan bahsedeceğim. Hayatınızda okumadığınızda ara ara aklınıza gelen ve eksikliğini hissettiğiniz yazarlar vardır ya, işte benimkilerden birisi de Marquez. Yüzyıllık Yalnızlık ’tan sonra her ne kadar biraz ara vermek istesem de, şimdilerde özlemimi gidermek istedim. Ve aslında okurken, kendimce inovatif bir gelişim ile basılı şekilde okumadım. E-book şeklinde okudum. Ve kitabı bitirdiğime göre de kendime ufak bir alkış alıyorum 🙂

Benim okuduğum Can Yayınları’nın eski beyaz kapaklarındandı. Konu itibari ile beni oldukça mutlu etti.

Hayata biraz geriden, yenik başlayan Florentino Arıza’nın aşkına şahitlik ediyoruz. Telgrafçılık yapan kahramanımızın bir gün Ferminda Daza’ya olan aşkı ve aslında sınıf ayrımının acısının yüzüne vuruşu anlatılıyor. Aileleri tarafından bir arada olmaları istenmeyen sabırlar ve mektuplarla dolu bir kitap. Florentino’nın daha çok sabrına, aşkına ve aşkı uğruna sığınamadığı kadınlarda yaşadığı şehveti anlatıyor.

Kitabın başından 50 sene geriye gelerek yaşananları irdeliyor kitap. Usta Marquez’in diline, konuyu işleyiş biçimini gayet akıcı buldum.

Kitaptan alıntıladığım bir sürü kısım oldu. O kısımları 1000kitap hesabıma ekledim. Oradan bakabilirsiniz:https://1000kitap.com/birbilimhatunu

Siz de bu kitabı okumadıysanız, ölmeden önce okumanız gereken kitap listesine eklemenizi tavsiye ederim.

Sıradaki Marquez kitabım için kendime biraz zaman vermek istiyorum. Belki yıl sonuna doğru bir kitap daha okuyabilirim. Kim bilir?

Şimdilik bu kadar.

Hoşça bakın zatınıza!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s