TİYATRO/SİNEMA

FERHANGİ ŞEYLER TİYATRO ÖNERİSİ (KONUK YAZAR :))

Tekrar merhabalar,

Vegan Kitap Önerileri ‘m ile konuk olmuştum bu değerli blog’a. Şimdiyse yılların eskitemediği bir tiyatro oyunu önerisi ile buradayım; Ferhangi Şeyler.

Ferhangi Şeyler’in 2400. oyununu izledik geçtiğimiz hafta sonu. Oyun, sahnelenme sayısı ile dünya rekoru kırmış durumda. Ferhan Şensoy’un değeri, oyunun başarısı sorgulanmaz.
Oyun tek kişilik. Hiçbir tek kişilik gösteriye benzemiyor. Ferhan Şensoy’un performansı sizi bir an bile bırakmıyor. Tek kelimesini kaçırmak istemiyorsunuz.
Daha önce Masal Müfettişi sayesinde tanıştığım Ses Tiyatrosu’nun sahnesi dokusu çok otantik bir sahne, ancak Ferhangi Şeyler’in sahnelendiği tek sahne değil tabiki. Diğer Ferhan Şensoy oyunları gibi, imkanınız da var ise Ferhangi Şeyleri de burada izlemek gerek. Ses Tiyatrosu’nda biletlerin yeniden satışa sunulmasını beklememiz gerekse de buna değdi.

Tavsiyem Ferhan Şensoy’un oyunlarını evinde izleyip, müzeleşmiş mekanı koklamanız, ilk pijamayı, ilk daktiloyu görmeniz.


Ferhangi Şeyler çok uzun süredir oynansa da çıkış hikayesi Nedim Saban sayesinde yeni yeni duyuldu. Şan Tiyatrosu’nun yanıp yıkıldığı dönemde oynanan Muzır Müzikal yerine, tek kişilik olarak olarak 9 günde ortaya çıkmış. Oyunun ikinci bölümü Ferhan Şensoy’un günlük gazeteleri okuması ile başlıyor. Bu kısım oyunun ilk dönemlerinde ikinci bölümün çok kısa olması ve uzatılması ihtiyacından doğmuş. Güzellik şurada; 2400 oyunun neredeyse 2400’ü de tek, biricik yani. O gün öyle bir amaçla verilmiş kararın bugüne etkisi, bugünkü sonucu… İlk oyundan bugüne değişenleri düşündüğünüzde yelpazenin genişliğini gözümüzde canlandırabiliriz.
Ses Tiyatrosu’ndan, Ferhan Şensoy’dan bahsederken kavuktan bahsetmemek olmaz. Kavuk devri Mayıs 2016’da bir oyun sonrasında yapılmıştı. Rasim Öztekin’e devredildi kavuk. Kavuğun Rasim Öztekin’e devredileceğini önceden tahmin edenler, kaç kişiyiz?
🙂
Yeniden görüşelim.
Gezentiyiz.biz/Burcu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s