Genel · Kitap Yorumları

KİTAP YORUMLARI #30- HERMAN HESSE- SIDDHARTHA

Okurken dinle: https://open.spotify.com/track/6n3oOKJW1raOZLV3bGPoz0

Güzeldi dünya, renkliydi, garip ve gizemliydi! Burada mavi, şurada sarı, orada yeşildi.

Herman Hesse ile tanışma kitabım ‘Siddhartha’. Sanki okudukça büyülü, mistik bir havası var. Farklı bir zamanda, kendimce güzel ve doğru bir zamanda okuduğumu düşündüğüm bir kitaptı. Burada vurgulamak istediğim şey şu: Bu kitabın özümsenerek okunması şart! En azından koşarak değil de, biraz daha sakinken okunması tarafındayım.

Romanın ana kahramanı Siddhartha, kendini bulma pahasında babasını zar zor ikna ederek yollara düşer. Yalnız değil tabii, en sevdiği arkadaşı Govinda ile birlikte yol alırlar. Uzun bir yolculukta zaman zaman yolları ayrılır, kesişir. Kah zenginliği tadar Siddhartha kah kendini bulma çabasında ormanlarda keşişlerle yaşar. Bu yolda Buda ile kesişir, yoluna onu da geride bırakarak devam eder.

Aslında kitabın bu arada anlatmak istediği bir yerinde çok net yazılmış:

  • Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Kitapta yazar, sonunun gelmesini pek de istemeyeceğimiz bir anlatımla ilerliyor. Uzak doğu felsefesini yer yer görebileceğimiz kitap zaten bu özelliği ile de sadece okuyucudan değil, Dünya üzerinden tam not almış olacak ki, 1946 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülüyor.

Kitabı okuyunca tamamen hayatım değişti, kendimi buldum diyemem. Bu zaten kişiden kişiye değişebilen bir durum. Genel olarak, sakin okunduğunda, özümsendiğinde, size zevk verecek, hayatın o köşe taşlarında anlamlı gelecek bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Hoşça bakın zatınıza!

Sevgiler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s