Genel · Yazılarım

Oradan Buradan İçimizden-1/ Etsiz Pazartesi

Okurken dinle: Pazar ve Ertesi

Herkese keyifli, sağlıklı ve huzurlu haftalar,

Bugün hem haftanın başı hem de pazartesi olması nedeni ile 7 Ekim’den beri uyguladığım bir yeme düzeninden bahsedeceğim.

ETSİZ PAZARTESİ 🙂

Öncelikle aslında hayata bakışım biraz şu aşamada değişti; insanoğlu olarak elle tutulur bir üretici değiliz ve tükettiğimiz şeyler de doğaya ve diğer canlılara zarar veriyor.

Bu aşamada düşünürken tabii yakın arkadaşlarımın vegan beslenme düzeninde uzun zamandır gayet sağlıklı ve dinç devam etmeleri, onlarla beraber aslında yenilebilir bir çok şey olduğunun farkına varmamı sağladı. Hatta blogda daha önce bir ‘Vegan Kitap Önerileri’ isimli yazı yazmışlardı. Yazı için tık tık.

Yemeyi hali hazırda çok seven biriyim ama etsiz yemek düzenine geçme aşaması benim için cesaret gerektiren bir durum haline gelince, çareyi kademeli geçişlerde buldum. Pazartesi günleri etsiz, çoğunlukla vegan besleniyorum. Son haftalarda 2-3 gün denemelerim bile oldu 🙂

Zaten ‘Etsiz Pazartesi’ yıllar öncesinde, kıtlık döneminde besin koruması sağlayan, hatta bildiğim kadarı ile Dünya’da birçok ülkede hali hazırda uygulanan bir yöntem. Ana amacı, hayvanlara dayalı endüstriyel tüketimi azaltmak.

Özellikle ben vegan/vejetaryen olamam ama toplum olarak yapabileceğimiz bir şey olmalı diye sorduğumda arkadaşım vasıtası ile izlediğim bu video beni çok güzel bir yola adım attığını hissettiriyor.

Bu periyotta aslında vegan tarif çeşitliliği de geliştirdim. Aslında bakarsak, ortak bir sofraya oturduğumuzda yiyebileceğimiz o kadar ortak yiyecek var ki 🙂 Hem dönüp dolaşıp İstanbul’daki harika vegan/vejetaryen restoranları keşfedebildik.

Kendimde farklılık gördün mü? diye sorarsanız, bağırsak düzeni ve mide hafifliği açısından özellikle 2-3 günlük periyotlarda bunun faydasını gördüm. Uzun dönem denemediğim için bu konuda aktif bir yorum yapamayacağım. Ama bu konuda takip ettiğim bir kaç doktor var. Özellikle bu periyotta instagram canlı yayınlarından bile çok şey öğrenebiliyorum.

Şimdilik önceliğim et ve süt ürünleri konusunda daha çok araştırma yapmak ve bu etsiz pazartesini en azından haftada 2 güne çıkarabilmek.

Belki sizler de endüstriyelleşme konusunda kendi adımımızca duraksatmak için ‘Etsiz Pazartesi’ diyebilirsiniz 🙂

Hoşça bakın zatınıza!

Keyifli Haftalar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s